Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają pomysły? Czy możemy jakoś usprawnić ten proces? A może cierpisz na nadmiar pomysłów, chcesz je uporządkować i sprawić, które są dobre? Niektórzy twierdzą, że nie są kreatywni, ale to nieprawda. Prawa półkula mózgu odpowiada za kreatywność, wyobraźnię, intuicję, zdolności artystyczne i tworzenie nowych projektów. Tymczasem lewa odpowiedzialna jest za zdolności językowe i logiczne myślenie. Każdy człowiek może więc być kreatywny w różnych dziedzinach – wszyscy przecież mamy prawą i lewą półkulę. A Ty, kiedy czujesz się kreatywny? Poznaj, sposoby na skuteczne rozwijanie twórczego myślenia.

Jak powstaje pomysł?

Czy kreatywność kojarzy Ci się z artystą? Co ciekawe, nawet sami twórcy mówią o sobie, że jedynie bywają artystami. Jeśli uważasz, że nie jesteś kreatywny, pomyśl, ile problemów udało Ci się dziś rozwiązać, jakie informacje zapamiętałeś lub czego się nauczyłeś, wyciągałeś wnioski i przerabiałeś cudze pomysły. W codziennym życiu rozwijasz kreatywność, nawet jeżeli nie jesteś tego świadomy. Kreatywność często kojarzy się z wymyślaniem nowych pomysłów.

A kiedy znajdujemy najlepsze rozwiązania?

Dzięki dobrym pytaniom

Często mówi się, że „kto pyta, nie błądzi”, jednocześnie jednak zapominamy, że pytać możemy również sami siebie. Pytania pomagają wpaść na dobre pomysły, znaleźć nowe rozwiązania, uświadomić sobie, na czym nam zależy i polepszyć jakość relacji z innymi. Zawsze, gdy szukasz nowych pomysłów, zadaj sobie pytania: co, dlaczego, w jaki sposób? Nastaw się na wyszukiwanie rozwiązań.

Dzięki burzy mózgów

Rozwiązywanie problemów jest znacznie łatwiejsze, gdy stworzymy sobie odpowiednie warunki do tego, by móc przeanalizować zagadnienie i wyszukać wszystkie możliwe sposoby dążące do zażegnania konfliktu. Możesz przeprowadzić burzę mózgów w grupie lub samodzielnie. Jej etapy to odpowiednie przygotowanie, wymiana pomysłów i ich ocena. Zapisz pomysły i wybierz te, które mają największy potencjał.

Podczas rozmowy

Jak często wpadasz na genialny pomysł, gdy rozmawiasz z kimś na niezwiązany z Twoim problemem temat? Mnie zdarza się to bardzo często. Jeśli Twój zawód wiąże się z pracą przy komputerze i brakiem kontaktów z ludźmi może okazać się, że taki tryb życia burzy kreatywność. Praca copywritera w dużej mierze polega na poszukiwaniu problemów odbiorców, a samo wyszukiwanie ich w internecie nie wystarcza. Często kluczem do sukcesu jest rozmowa z PRAWDZIWYMI ludźmi.

Dzięki inspiracji

Wydawnictwo naukowe PWN określa inspirację, jako natchnienie i zapał twórczy, a ewentualnie „sugestię, wpływ wywierany na kogoś”. Według słownika synonimów inspiracja może kojarzyć się z natchnieniem, olśnieniem, impulsem, zachętą, pobudką, bodźcem, motywacją, dopingiem, muzą czy weną. Najprościej mówiąc, to wszystko, co zachęca Cię do tworzenia. Nie ma nic złego w czerpaniu inspiracji od innych. Kiedy zapominasz o zniechęceniu i masz najwięcej energii, by tworzyć?

Ze zrozumienia

Dobry pomysł to taki, który przyczyni się do powstania czegoś pożytecznego. Jeśli chcesz stworzyć coś przydatnego, musisz zrozumieć odbiorcę, wczuć się w jego potrzeby i pojąć, dlaczego dokonuje takich, a nie innych wyborów. Przedsiębiorcom najłatwiej skupiać się na swoich usługach lub produktach. Jednak dopiero gdy wczujesz się w potrzeby czytelnika, będziesz mógł rozwiać jego wątpliwości i dobrać argumenty, które naprawdę do niego trafią.

Z ciekawości

Ciekawość to pierwszy stopień do… udanego pomysłu. Dzięki dociekliwości możesz wyjaśnić wiele nierozwiązanych zagadek i przyczynić się do powstania niecodziennych rozwiązań. To najlepsza droga do zdobycia cennej wiedzy, która pomoże Ci poznać odbiorcę z nieznanej dotąd strony i odkryć coś, co Cię zaskoczy. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu przyswoisz nawet nużące informacje. Z badań wynika, że osoby, którym wcześniej rozbudzono ciekawość, lepiej zapamiętują twarze i są bardziej czujni. Dzieci naturalnie zadają pytania i z przyjemnością odkrywają otaczający je świat. Dociekliwe dzieci mają lepiej rozwinięte instynkty i umiejętności przetrwania, a do tego są bardziej świadome siebie. Nie rezygnuj z tego wraz z wiekiem.

Z niewiedzy

Co łączy penicylinę, kuchenkę mikrofalową, teflon, płatki kukurydziane, zapałki, lody na patyku i szampana poza tym, że wszystkie te rzeczy mogą znajdować się w kuchni? Zostały wynalezione przez przypadek. Pomyłka czy zbieg okoliczności – gdyby nie spostrzegawczość i niewiedza naukowców, nie moglibyśmy z nich dziś korzystać.

Podczas snu

Albertowi Einsteinowi przyśniło się, że obserwował krowy pasące się pod płotem elektrycznym. Zaskoczyło go, że nie przejmują się ogrodzeniem pod napięciem. Sprawdził, czy działa, okazało się, że nie. Chwilę później pojawił się farmer, który wymienił baterie. Po włączeniu krowy jednocześnie odskoczyły od ogrodzenia. Poinformował o tym rolnika, na co ten odpowiedział, że przecież krowy odskakiwały jedna po drugiej. Tak powstała teoria względności. Jak często słyszysz lub mówisz „muszę się z tym przespać”? Na drugi dzień często zmienia się spojrzenie na daną sprawę. Spróbuj położyć się spać z trudnym nierozwiązanym problemem. Będziesz zaskoczony, gdy obudzisz się z myślą, że sprawa jest prostsza do rozwiązania, niż Ci się wydawało.

Najlepsze cytaty na temat twórczości

„Każdy ma talent. Rzadka jest jednak odwaga, aby podążać do ciemnych miejsc, do których talent nas prowadzi”

— Erica Jong

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.

– Albert Einstein

„Kreatywność rodzi się w ciszy i spokoju: kiedy zatrzymujemy wir zdarzeń i nasłuchujemy głosu dochodzącego z własnego wnętrza.”

– Tommy Hellsten

„Aby malować, musisz zamknąć oczy i zacząć śpiewać”

— Pablo Picasso

„Jeśli nie jesteś przygotowany na błąd, nigdy nie wymyślisz nic kreatywnego”

Ken Robinson

„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”

Mary Lou Cook

„Kreatywność pozwala popełniać błędy. Sztuka to wiedzieć, które z nich zachować.”

– Scott Adams

„Nie należy lekceważyć absurdu, bo jest jedną z dróg do wyobraźni”

Robert Anton Wilson, Oko w piramidzie

„Kreatywność jest ważna tak samo jak nauka pisania i czytania”

Ken Robinson

„Wszystkie dzieci mają talenty, lecz dorośli je marnują”

Ken Robinson

„Gdy nie rodzi się żaden obraz ani pomysł, żadna chęć wyrażenia siebie, pojawia się panika.”

Tove Jansson

„Kreatywność polega na tym, że najpierw robisz awanturę, a powód znajdujesz w trakcie.”

Pani Bukowa, Wielki Ogarniacz Życia, czyli Jak być szczęśliwym, nie robiąc niczego

„Perfekcjonizm przeszkadza ludziom w ukończeniu dzieł – ale, co jeszcze gorsze, często powstrzymuje ich przed rozpoczęciem pracy.”

Elizabeth Gilbert

„Wszyscy mamy nadzieje, marzenia i pragnienia. Dzięki naszym kreatywnym umysłom mamy zdolność zmiany idei w rzeczywistość.”

Richard Webster

„Jeśli bałagan świadczy o kreatywności, tutaj nikt nie cierpi na brak pomysłów.”

Adam Piore

Szukasz inspiracji i innych cytatów na temat kreatywności? Serdecznie polecam Ci książkę „Kreatywność i nienawiść. Twórz jak ludzie sukcesu”(Dan Norris). Chętnie dowiem się, skąd Ty czerpiesz pomysły i który cytat najbardziej do Ciebie przemawia.