Masz dość etatu i chcesz podążać własną ścieżką? A może marzysz o zawodzie freelancera i praca wirtualnej asystentki wydaje się spełnieniem Twoich marzeń?
To już drugi artykuł z serii Tajniki freelancingu. Tym razem poznacie Magdalenę Steblewską, która jest menadżerką online i zarządza zespołem wirtualnych asystentek. Z Magdą poznałam się tuż po założeniu mojego firmowego profilu na Instagramie. Co jakiś czas wymieniałyśmy się przemyśleniami na temat pracy zdalnej i życia, a wczoraj po raz pierwszy mogłyśmy zobaczyć się na żywo – na live’ie na Instagramie. Magda prowadzi profil @managerkimarki. Poniżej znajdziesz jej odpowiedzi o zawodzie wirtualnej asystentki, które pomogą Ci lepiej poznać tę branżę, możliwości rozwoju i korzyści wynikające z takiej współpracy.
Na czym polega zawód WA? Kto najczęściej korzysta z takiego wsparcia?
Praca WA polega na wspieraniu przedsiębiorców w bieżących zadaniach. Szczegółowe zadania zależą od tego, w czym dana WA się specjalizuje. Z usług WA najczęściej korzystają osoby działające online. Jest to rozwijający się zawód i wśród wielu branż jeszcze nieznany. Myślę jednak, że to kwestia czasu.
W którym momencie rozwoju własnej firmy warto pomyśleć o zatrudnieniu WA?
W momencie, w którym czujemy, że potrzebujemy wsparcia. Im szybciej zaczniemy delegowanie, tym lepiej. Myślę, że w każdym zawodzie są zadania, których po prostu nie lubimy robić, a które muszą zostać zrobione. Dobrze jest zacząć delegowanie właśnie od tych zadań. Współpraca z WA nie musi być w wielkim wymiarze godzin. Możemy zacząć od kilku godzin miesięcznie, by przetestować, jak wygląda taka współpraca, a jednocześnie otrzymać wsparcie.
Jakie umiejętności powinna mieć osoba, która chce się rozwijać w tym zawodzie? Jak rozlicza się WA? Czy można jeszcze dołączyć do Waszego zespołu?
Myślę, że taka osoba powinna być elastyczna, lubiąca się uczyć i poznawać nowe rzeczy, samodzielna oraz proaktywna. Z mojego punktu widzenia są to bardzo ważne cechy, które pomagają szybko wdrożyć się w zawód.
WA rozliczają się projektowo lub godzinowo. Rozliczenie godzinowe jest bardziej popularne.
Tak – co jakiś czas otwieramy rekrutacje, bo nasz zespół stale się powiększa. Obecnie również poszukujemy nowej osoby.
Na czym polega wyzwanie Letni Maraton WA?
Jest to wyzwanie, które ma na celu pokazać zawód WA z różnych stron oraz pomóc podjąć decyzję “czy to coś dla mnie”. Rozpoczęło się ono kursem mailowym z ważnymi zagadnieniami, o których przyszła WA powinna wiedzieć. We wrześniu każdy uczestnik wyzwania otrzyma zadania do wykonania, a my je sprawdzimy. Następnie każdy będzie mógł wziąć udział w 3-dniowym szkoleniu na żywo.
Tu zapiszesz się do wyzwania Letni Maraton WA.
Stworzyłyście e-booka „Jak zdobyć pierwszego klienta i każdego kolejnego”. Kto odniesie z niego najwięcej korzyści? Z myślą o kim go stworzyłyście?
Stworzyłyśmy go z myślą o WA, które mają predyspozycje i umiejętności do pracy, ale mają problem ze znalezieniem klienta. Podczas naszej rekrutacji zauważyłyśmy, że dziewczyny są dobrze przygotowane do zawodu, ale totalnie nie potrafią mówić o swoich zaletach, mocnych stronach. W tym e-booku pokazujemy na co warto zwrócić uwagę 🙂
Czy współpracujesz z copywriterami? Dlaczego copywriter powinien zatrudnić WA?
Nie współpracujemy, bo mamy w swoim zespole świetnie piszące dziewczyny. Jednak wiem, że WA, które zajmują się kwestiami technicznymi np. zapleczem stron, współpracują z WA.
Może być wiele powodów 🙂 Przede wszystkim ten, że odzyska część czasu, który poświęca na powtarzalne zadania, które bezpośrednio nie rozwijają jego biznesu.
Okazało się, że mamy ze sobą wiele wspólnego. Wirtualne asystentki mogą być też copywriterkami. Ten zawód daje mnóstwo możliwości i jest bardzo potrzebny. Dzięki takiej współpracy możesz uwolnić się od ciągłego chaosu w pracy. A jeśli uznasz, że ten zawód to coś dla Ciebie, koniecznie skontaktuj się z Magdą i obserwuj jej działania w social mediach.
Magda, bardzo Ci dziękuję za podzielenie się z nami swoją wiedzą. Jeśli ktokolwiek z Was chce szybciej rozwinąć biznes, zachęcam do skorzystania z usług Magdy.