W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować wzrost popularności pracy zdalnej. Coraz więcej osób pragnie samodzielnie kontrolować swój czas mimo utraty stabilnego etatu. Freelance kojarzy się z wolnością, niezależnością i dobrymi zarobkami. Jednocześnie narosło też wiele błędnych poglądów wokół pracy wolnych strzelców. Postanowiłam zebrać informacje na ten temat i rozprawić się z niektórymi popularnymi mitami.
Freelancer, czyli kto?
Freelancer to tak zwany wolny strzelec, czyli osoba, która wykonuje zadania zlecone przez zleceniodawcę na podstawie umowy innej niż umowa o pracę. Jak wskazuje nazwa, zawód ten cieszy się dużą swobodą – można pracować w dowolnym miejscu. Najczęściej tę formę współpracy wybierają graficy, copywriterzy, dziennikarze, przedstawiciele branży IT, coache, trenerzy personalni czy projektanci stron internetowych. Są to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy stale doskonalą swe umiejętności. Z jakimi mitami na temat pracy zdalnej się spotkałam? Opiszę niektóre z nich.
Z laptopem na tropikalnej plaży?
Tak wielu wyobraża sobie pracę freelancera. Co prawda nazwa kojarzy się z wolnością i swobodą, ale okazuje się, że to nie bułka z masłem. Zdobywanie zleceń, negocjacja cen, ustalenia z Klientami, budowanie marki osobistej – to tylko niektóre aspekty pracy wolnego strzelca. Co jeszcze może Cię zaskoczyć w pracy „na swoim”?
MIT: Freelancer pracuje, kiedy tylko chce.
FAKT: Rzeczywiście nie ma nad sobą szefa, ale musi być nim dla siebie sam. Pobudka o 12:00 i praca w piżamie raczej nie sprzyja produktywności. Kontakt z Klientami wymaga dostosowania się do ich godzin pracy. Zwlekanie z odpowiedzią na maila czy nieodbieranie telefonu będą skutkowały utratą zlecenia.
MIT: Freelancer może zabrać pracę ze sobą na wakacje.
FAKT: Spakowanie laptopa jest proste, ale tracenie cennych godzin podczas długo wyczekiwanego urlopu do przyjemnych nie należy. Szczerze przyznam, że wolę w czasie wolnym oderwać się od codzienności, by wrócić do klawiatury z podwójną mocą.
MIT: Jeśli robisz to, co kochasz, nigdy nie będziesz pracować.
FAKT: Na pewno coś w tym jest. Praca powiązana z pasją daje mnóstwo satysfakcji. Jednak to nie zmienia faktu, że jest to praca. Pewne jej aspekty, takie jak księgowość, kontakt z Klientami, zdobywanie zleceń mogą przysparzać kłopotów nawet największemu pasjonatowi.
MIT: Freelancer pracuje z kim tylko chce.
FAKT: Doświadczeni freelancerzy, którzy mają już swoje specjalizacje, mogą samodzielnie dobierać swoich Klientów. Są świadomi wartości, jaką daje ich praca. Tymczasem początkujący dopiero szukają swojej drogi w świecie freelancingu. Na jedno ogłoszenie odpowiadają dziesiątki chętnych, co w pierwszej chwili może frustrować.
MIT: Freelancer wykonuje tylko kreatywne zlecenia.
PRAWDA: Freelancer wykonuje różne zlecenia, mniej lub bardziej kreatywne. Często pracuje pod presją czasu, a wtedy trudno o twórcze pomysły.
Skąd się biorą mity na temat freelancingu?
Łatwo wyobrazić sobie freelancera pracującego z laptopem na pięknej, tropikalnej plaży, ale takie wizje nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Taka praca wymaga samodyscypliny i ciągłego rozwoju. Mimo wszystko nie wyobrażam sobie powrotu na etat i cieszę się, że w końcu pokochałam poniedziałki.
A Ty, jakie znasz mity na temat freelancingu?